Élj egyészségesen!

Vigyázz kicsit jobban egészségedre! Élj egészségesen!

Egészséges táplálkozás

Az immunrendszer érése, fejlődése és megfelelő működése szempontjából alapvető fontosságú a helyes, rendszeres táplálkozás, amely az anyagcsere-folyamatok fenntartásában és a szervezet működtetésében is fontos szerepet játszik. Hogyan állítsuk össze a felnőttek és a gyermekek számára is egészséges étrendet? Mikor van szükség komolyabb vitamin-, ásványianyag- és nyomelempótlásra?

Az immunrendszer támogatása szempontjából is fontos egészséges táplálkozás

A vitaminokban és ásványi anyagokban szegény, egyoldalú étkezés gyengíti a kórokozókkal szembeni védekező- képességünket, ezért a megfelelő táplálkozás az immunrendszer szempontjából is alapvető fontosságú. A szervezet legyengült állapota főleg a fertőző betegségek terjedésének kedvez, többek között az influenzának, mely épp a tél közepén-végén szokott járványos megbetegedéseket okozni. A vírusok szaporodását ilyenkor már nem gátolja a nagy hideg, szervezetünk vitamin- és ásványianyag-készlete viszont már alacsonyabb, mint a nyári hónapokban. A téli időszakban tehát fokozottabb fertőzésveszélynek vagyunk kitéve, ezért ilyenkor jobban oda kell figyelnünk az egészségvédelemre.


Az egészséges táplálkozás főbb szempontjai a következők: a megfelelő élelmiszerek és élelmi anyagok kiválasztása, a napi ételsor megfelelő összeállítása, a korszerű ételkészítési módok alkalmazása, valamint a munkavégzéshez és a napi tevékenységekhez igazodó étkezési ritmus kialakítása. Induljunk ki abból, hogy az az egészséges felnőtt, aki normál testsúlyú és akinek hosszabb távon nem változik jelentősen a testtömege - ez azt jelenti, hogy egy ilyen személy naponta pont annyi energiát juttat a szervezetébe, amennyi az életmódjához szükséges. Ez ideális esetnek tekinthető, ilyenkor nem kell külön számolgatni az ételek energiatartalmát (fogyókúra esetén természetesen más a helyzet). Érdemes két-három hetente egyszer megmérni, hogy változott-e a súlyunk.

A megfelelő energiafelvétel mellett a tápanyagok arányára is figyelmet kell fordítanunk: az energiát szolgáltató és az energiát nem adó tápanyagok megfelelő mennyiségét a vegyes táplálkozás fedezi. Étrendünket minden nap többféle élelmiszerből és élelmi anyagból állítsuk össze, így biztosíthatjuk, hogy a táplálék elegendő fehérjét, szénhidrátot, zsiradékot, vitamint, ásványi anyagot és folyadékot tartalmazzon. Figyeljünk arra is, hogy ugyanaz a főtt étel két héten belül ne kerüljön az asztalra.

A szénhidrátok, fehérjék és zsírok megfelelő aránya

A divatos, felkapott fogyókúrás diéták összeállítói gyakran azt sugallják, hogy a szénhidrátok fogyasztása veszélyes, mivel hizlalnak. A valóság ezzel szemben az, hogy nagyrészt a szénhidrátok biztosítják számunkra a fizikai aktivitáshoz és a szervek megfelelő működéséhez szükséges energiaforrást. A megfelelő mennyiségű szénhidrátbevitel tehát feltétlenül szükséges része egy valóban egészséges diétának, nem mindegy azonban, hogy milyen szénhidrátot választunk. A legjobb szénhidrátforrásnak a teljes kiőrlésű gabonafélékből készült termékek mellett a zöldségek, a gyümölcsök és a hüvelyesek (lencse, bab, borsó) tekinthetőek. A felsorolt élelmiszerek rendszeres fogyasztása azáltal segít fenntartani jó egészségi állapotunkat, hogy megfelelő mennyiségű vitamint, ásványi anyagot, rostokat és más növényi hatóanyagokat - úgynevezett fitonutrienseket, például a paradicsomban és a görögdinnyében megtalálható likopint, vagy a káposzta- és retekfélékben előforduló glükozinolátokat - juttatnak a szervezetünkbe.

A megfelelő mennyiségű fehérjét tartalmazó diéta kialakításánál feltétlenül vegyük figyelembe, hogy milyen egyéb tápanyagokat viszünk be a fogyasztásukkal: a növényi eredetű fehérjeforrások - például a hüvelyesek, a teljes kiőrlésű gabonafélék vagy a dió - megfelelő választásnak bizonyulnak, ugyanis rost-, vitamin- és ásványianyag-tartalmuk is kielégítő. Az állati eredetű fehérjeforrások közül kiemelendőek a halak és a szárnyasok. Ha alkalmanként vörös húst is szeretnénk fogyasztani, akkor feltétlenül sovány húst válasszunk és ne túl nagy mennyiséget

Táplálkozásunkhoz válasszunk egészséges zsírsavakat, korlátozzuk a telített zsírsavak bevitelét és kerüljük a transz-zsírsavak fogyasztását. Fontos tudnunk, hogy a különféle betegségek kialakulásával nem az elfogyasztott zsírok mennyisége, hanem azok típusa hozható összefüggésbe. Egészségünk szempontjából rossznak minősülnek a telített és a transz-zsírsavak, jónak pedig az egyszeresen vagy többszörösen telítetlen zsírsavak. (Zsírsavaknak azokat a karbonsavakat nevezzük, melyek hosszabb, nem elágazó láncot tartalmaznak, ami telített vagy telítetlen lehet: a telített zsírsavak nem tartalmaznak kettős kötéseket vagy más funkciós csoportot a karboxilcsoporton kívül, a telítetlen zsírsavak ezzel ellentétben legalább egy kettős kötést tartalmaznak a láncban).

A koleszterinnel kapcsolatban külön hangsúlyozandó, hogy nem elsősorban a táplálékban található koleszterin mennyiségét kell korlátozni (bár némileg ezt is, különösen cukorbetegség fennállása esetén), hanem a vérben mérhető koleszterin mennyiségét (ebből is a már említett LDL-koleszterin túlzott előfordulása a veszélyes, hiszen ez az érelmeszesedést okozó plakkok kialakulásának egyik fő elősegítője). A vérben mérhető koleszterinszintet elsősorban az imént felsorolt, eltérő típusú zsírok étrendünkben előforduló aránya határozza meg, és nem az élelmiszerekben jelenlévő koleszterin mennyisége.

Egészséges táplálkozás az immunrendszer megfelelő fejlődéséért

Csecsemőkorban, a szoptatás befejezése után a gyermek táplálkozási szokásait a családja alakítja. A szülőknek, családtagoknak fokozott figyelmet kell fordítaniuk arra, hogy milyen minőségű, mennyiségű és összetételű étel kerül a gyermek tányérjára, mert az immunrendszer érése és fejlődése szempontjából is alapvető fontosságú a változatosan összeállított, helyes étrend. A későbbiekben mindez kiegészül az óvodai és iskolai étkeztetéssel (a hétköznapi tápanyagszükséglet 55-65 százalékának fedezése a közétkeztetésben történik). A felnőttkorra kialakuló, táplálkozással összefüggő betegségek megelőzését már gyermekkorban el kell kezdeni.

Erre a korosztályra a gyors ütemű fejlődés jellemző, ezért gondoskodnunk kell az energiát adó és energiát nem szolgáltató tápanyagok optimális napi arányáról. A megfelelő ütemű izom- és csontfejlődéshez sok állati eredetű (teljes értékű) fehérjére van szükség. A szénhidrátok a mozgáshoz szükséges energiát fedezik, a vitaminok és ásványi anyagok pedig a szervezet anyagcsere-folyamatainak működését biztosítják. Tudnunk kell, hogy az optimálisnál kevesebb fogyasztás fejlődési rendellenességeket okozhat és legyengülhet az immunrendszer is, ezért a gyermekek fogékonyabbak lesznek a fertőző betegségekre. 

Az egészséges táplálkozás alapja a kifogástalan nyersanyag
Az immunrendszer megfelelő működéséhez szükséges ideális táplálkozás egyik legfontosabb szabálya, hogy ne fogyasszunk a szokásostól eltérő ízű, szagú és állagú élelmiszert, a romlásnak, penészedésnek indult ételekben ugyanis szervezetünkre káros, mérgező vegyi anyagok képződhetnek. A konyhai munkához csak tiszta ivóvizet használjunk fel, mert a víz, illetve a belőle készült jégkocka is veszélyes kórokozókat tartalmazhat, amennyiben nem megfelelő forrásból származik. Bármennyire is olcsók és bizalomgerjesztők, ne használjunk fel olyan termékeket, amelyek minőségmegőrzési vagy fogyaszthatósági ideje lejárt, ugyanis ezek fokozottan veszélyesek lehetnek egészségünkre a bennük elszaporodó mikróbák miatt. A zöldségeket és gyümölcsöket minden étkezés előtt alaposan mossuk meg.

Az ételkészítés és az ételfogyasztás másik fontos alapszabálya, hogy minden esetben mossunk alaposan kezet, mielőtt az élelmiszerekhez nyúlunk. A felhasználni szánt edényeket, konyhai eszközöket, valamint az ételekkel érintkező felületeket alaposan tisztítsuk le, illetve öblítsük el.

Rágcsálók és házi kedvencek: távol a konyhától

A rágcsálókat, rovarokat és házi kedvenceket feltétlenül tartsuk távol a konyhától, hiszen ezek az állatok többféle fertőzést is terjeszthetnek, amelyek egy "közös" étkezés során a szervezetünkbe jutva könnyen megbetegíthetnek bennünket. A nyershús - beleértve a baromfit, halakat és egyéb tengeri élőlényeket is - elkülönítése minden más alapanyagtól, különösen a fogyasztásra kész ételtől rendkívül lényeges mind a tárolás, mind a főzés során. A nyersanyagok tisztítására, szeletelésére használt kést, vágódeszkát ne használjuk más célra, különösen ne a már kész ételek szeletelésére.

A nyers húson, baromfin, tengeri élőlényeken vagy a kicsurgó húslében szintén súlyos megbetegedést okozó mikróbák lehetnek, melyek a készítés és a tárolás során átkerülhetnek a már fogyasztani kívánt ételbe. Kórokozó baktériumok egyéb, földdel szennyeződött zöldségeken és gyümölcsökön is lehetnek, ezért - mint azt már a bevezetőben is hangsúlyoztuk - az elfogyasztás előtt alapvetően fontos, hogy ezeket is alaposan megmossuk.

Téli gyümölcstartósítás

A táplálkozási szakértők ajánlása alapján télen különösen fontos a zöldségek és gyümölcsök napi rendszerességű fogyasztása. A tartósításra válasszuk a gyorsfagyasztást, míg az elkészítés során mikrohullámú sütőt, illetve párolást alkalmazzunk. Így tudjuk biztosítani, hogy a kiindulási vitamin-, ásványianyag- és nyomelem-mennyiség minél nagyobb része bejusson a szervezetbe, és ne vesszen el a helytelen kezelési eljárások során.
Milyen esetekben lehet szükség vitaminpótlásra?

Vannak olyan speciális állapotok, amikor a szervezet vitaminszükséglete megemelkedik, esetleg olyan mértékben, hogy pusztán a táplálkozással ezt már nehéz lenne kielégíteni. Ilyen például a nagyon intenzív fizikai megterhelés (például rendszeres, kemény fizikai munka vagy versenyszintű sportolás), a terhesség és szoptatás időszaka, bizonyos krónikus betegségek (például felszívódási zavarok), egyes gyógyszerek tartós szedése, az őszi-téli meghűléses, influenzás időszak, a nagyon szigorú diéta vagy fogyókúra, illetve a dohányzás és az alkoholizmus. Ezekben az esetekben - orvos vagy dietetikus tanácsát kikérve - étrendkiegészítőkkel is pótolható a vitamin-, ásványianyag- és nyomelemfelvétel. Csecsemőkorban az anyatej sem minden esetben fedezi a D- és K-vitamin-szükségletet, ezért ilyenkor ezeket is pótolni kell.


Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 6
Heti: 10
Havi: 46
Össz.: 10 723

Látogatottság növelés
Oldal: Egészséges táplálkozás
Élj egyészségesen! - © 2008 - 2024 - eljegeszsegesen.hupont.hu

A HuPont.hu weblapszerkesztő. A honlapkészítés nem jelent akadályt: Honlapkészítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »